Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudne czasy dla oszczędzających

08 stycznia 2020 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemionczyk
Wzrost cen w grudniu napędzała m.in. żywność
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Wzrost cen w grudniu napędzała m.in. żywność

W najbliższych miesiącach inflacja może przebić 4 proc. rocznie, ale stopy procentowe ani drgną.
To fatalna wiadomość dla Polaków, którzy chcieliby więcej oszczędzać.

 

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w grudniu o 3,4 proc. rok do roku, po 2,6 proc. w listopadzie – obliczył wstępnie GUS. To największa zwyżka tego wskaźnika od października 2012 r. Ekonomiści zdawali sobie sprawę z tego, że pod koniec 2019 r. inflacja przyspieszyła, ale przeciętnie szacowali, że tylko do 2,9 proc. , a w najgorszym przypadku do 3,1 proc. Grudniowa niespodzianka sugeruje, że prognozowany na początek 2020 r. wzrost inflacji okaże się sporo większy.

Łagodzenie szoku

Do wzrostu inflacji w grudniu przyczyniły się w dużej mierze ceny na stacjach benzynowych. Podczas gdy jeszcze w listopadzie paliwa do prywatnych środków transportu potaniały o 5,5 proc. rok do roku, w grudniu już tylko o 0,2 proc. rok do roku. To efekt zarówno grudniowych zwyżek notowań ropy na globalnym rynku, jak i niskiej bazy odniesienia sprzed roku.

Inflację podbił też wzrost cen żywności. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w grudniu o 7 proc. rok do roku, po 6,5 proc. w listopadzie. Głównym źródłem inflacyjnej niespodzianki była jednak tzw. inflacja bazowa, która nie obejmuje rozchwianych często cen paliw, energii i żywności. „Według naszego wstępnego szacunku inflacja bazowa wystrzeliła do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11551

Wydanie: 11551

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament