Przedsiębiorca, czyli kto
Wobec poświęcenia uwagi w poprzednim artykule pojęciu firmy, na uwagę zasługuje również wiążące się z nim pojęcie przedsiębiorcy. Pojęcie to w odróżnieniu od pojęcia firmy obecnie wydaje się być bardziej czytelne zarówno w tekstach prawnych, jak i w tekstach prawniczych. Niemniej jednak ze względu na zmiany legislacyjne wokół tego pojęcia widoczna jest równoległa jego ciekawa ewolucja w judykaturze.
Jedynie dla porządku należy przytoczyć, że zgodnie z art. 431 k.c. przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1 (jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną i do której stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych), prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Pojęcie przedsiębiorcy zostało też użyte przez ustawodawcę w innych aktach prawnych. Otóż zgodnie z art. 4 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1292 z późn. zm.) przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą (ust. 1), przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej (ust. 2). Autonomiczne pojęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta