TP-R – nowy wymiar raportowania
Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. przepisy w zakresie cen transferowych nie tylko odświeżyły zakres dokumentacji podatkowej, wprowadziły obowiązek przygotowywania analiz danych porównawczych do transakcji przekraczających określone progi, ale również wprowadziły całkowicie nowe deklaracje.
W odróżnieniu od CIT-TP/PIT-TP do których wielu podatników zdążyło się już przyzwyczaić, a które i tak przysporzyły wiele pytań oraz problemów w trakcie ich wypełniania, deklaracja o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (TPR-C) i osób fizycznych (TPR-P) to nie tylko zupełne nowum jeżeli chodzi o raportowanie, ale też zupełnie inny wymiar jeśli chodzi o przekazywane informacje fiskusowi w zakresie transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi.
Co ciekawe, już z samej treści przepisów art. 11t wynika, że informacja o cenach transferowych będzie wykorzystywana w celu analizy ryzyka zaniżenia dochodu do opodatkowania w zakresie cen transferowych oraz do innych analiz ekonomicznych i statystycznych. Oznacza to oczywiście, że wykorzystanie informacji z nowej deklaracji będzie podlegało szeroko rozumianym analizom. W tej chwili trudno precyzyjnie określić jakie dokładnie wnioski będą wyciągane z pozyskanych danych, natomiast z całą pewnością można się już teraz spodziewać że zakres informacji przekazanych w deklaracji TPR-C/TPR-P umożliwi precyzyjne dobranie podatników do przeprowadzania kontroli podatkowych.
Dzięki pozyskanym informacją organy skarbowe będą mogły zwrócić się do konkretnych podatników spełniających z góry założone kryteria, a nawet przeprowadzić kontrole nakierowane na pojedyncze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta