Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędziowie nie czekają na Godota

22 stycznia 2020 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Kierowanie uwag do decydentów (władzy ustawodawczej i wykonawczej) jest dziś źle widziane.

W cieniu sporów o sprawy ustrojowe pozostają niestety sprawy przyziemne i codzienne, a z nich w większości bierze się powszechna już frustracja i wołanie o reformy w sądach. W imię koniecznych reform dokonano wielu zmian ustrojowych (głównie w Trybunale Konstytucyjnym i Sądzie Najwyższym), jednak jest mało prawdopodobne, aby przełożyły się na poprawę sytuacji w sądach powszechnych. A tam właśnie statystyczny Kowalski trafia ze swoimi problemami i niestety ma na co narzekać.

Na co narzekają Polacy? Z reguły i zawsze, że sprawy trwają za długo, potem – że niewiele rozumieją z tego, co się w sądzie dzieje, a podsumowują, że drogo, bo zamiast opłaty obniżać, to ostatnio znowu je podniesiono. Są też czynione zarzuty sędziom, że z ich winy mamy złe przepisy i kulawą organizację. Takie opinie „ludowe" są mieszanką prawd, półprawd, a może całkowitego nieraz niezrozumienia istoty rzeczy. Ale również zdania fachowców – choć bardziej wyważone – czasami niewiele odbiegają od tych niefachowych opinii.

Skoro więc czynione są zarzuty sędziom, warto poczynić próbę podsumowania ich spostrzeżeń na powyższe sprawy – skoro nie jest im obojętne, jak pracują. Według zasady podziału władzy sędziowie mają przestrzegać ustanowionych dla nich przepisów i zasad, nie mając możliwości władczego decydowania, w jakich warunkach będą pracować. Warto się jednak zapoznać z powtarzającymi się w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11563

Wydanie: 11563

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament