Zmiany w transakcjach międzynarodowych (cz. II)
Od 1 stycznia 2020 r. zaczęły obowiązywać kolejne zmiany w podatku od towarów i usług wynikające z przepisów unijnych. Ich celem było przede wszystkim ułatwienie rozliczeń dla podatników. Swym zakresem objęły one m.in. rozliczania transakcji łańcuchowych, a także procedury magazynu konsygnacyjnego.
Niestety polski ustawodawca nie uchwalił jeszcze przepisów implementujących unijne zmiany do krajowego porządku prawnego. W praktyce oznacza to, że w omawianym zakresie podatnicy mogą, wedle swojego wyboru, stosować przepisy ustawy o podatku od towarów i usług albo bezpośrednio przepisy unijnej dyrektywy (taki dualizm będzie trwał do momentu prawidłowej implementacji dyrektywy). Potwierdza to również Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej pod koniec 2019 r.
Z transakcją łańcuchową mamy do czynienia wówczas, gdy co najmniej trzy podmioty (nazwijmy je A, B i C) uczestniczą w sprzedaży towaru w ten sposób, że podmiot A wystawia fakturę na podmiot B, podmiot B wystawia fakturę za ten sam towar na podmiot C, przy czym towar jest wysyłany bezpośrednio przez podmiot A do podmiotu C. Mimo że występuje tylko jeden transport towarów, każdy z podmiotów biorących udział w takiej transakcji jest zobowiązany wykazać dla celów VAT dostawę towarów (w transakcji z trzema podmiotami mamy zatem dwie dostawy towarów >patrz rys. 1).
Transport musi być przypisany do jednej z dostaw w łańcuchu, aby możliwe było określenie konsekwencji VAT dla każdej z dostaw (dostawa, do której przypisany jest transport jest uznawana za tzw. dostawę ruchomą). Przypisanie transportu do danej dostawy ma szczególne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta