WKU wysłać do Szwecji
System werbunku do polskiej armii jest niewydolny i pełen absurdów.
MON zakłada, że zawodowa armia będzie liczyła 150 tys. żołnierzy. Na koniec roku Wojsko Polskie liczyło 107,7 tys. żołnierzy zawodowych, ale do końca stycznia jego szeregi opuści 1 858 osób. To ruch naturalny i obserwowany co roku – żołnierze odchodzą na emeryturę. Jednak liczba ta jest większa niż w latach poprzednich. Z danych MON wynika, że rok temu w styczniu odeszło 1 270 żołnierzy, w 2018 r. – 1 112.
Resort obrony założył, że w tym roku armia zawodowa powinna osiągnąć 111,5 tys. etatów, dodatkowe 29 tys. będzie w Terytorialnej Służbie Wojskowej WOT. Nawet jeżeli założymy, że część przejdzie do WOT i służby zawodowej z Narodowych Sił Zbrojnych – formacji stopniowo likwidowanej, to i tak armia powinna przyjąć kilkanaście tysięcy rekrutów.
Resort obrony, świadomy tych wyzwań, rozpoczął kampanię „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej". Namioty z logo WKU pojawiły się na stokach narciarskich w górach, latem wojsko werbowało też na plażach, piknikach, festynach.
Czy jest możliwe skokowe zwiększenie liczby żołnierzy w sytuacji, gdy jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta