Wódkę pili tu Rolling Stonesi
Album „Hotel Europejski" przypomina burzliwą historię warszawskiego budynku i związane z nim wydarzenia.
Wydana przez Noir sur Blanc zbiorowa opowieść, której głównym autorem jest Jerzy S. Majewski, sięga do drugiej połowy XVII wieku, kiedy w miejscu dzisiejszego hotelu stał dwór, a później barokowy pałac biskupa Stefana Wierzbowskiego. Potem byli kolejni właściciele, aż obiekt znalazł się w rękach Władysława i Ksawerego Pusłowskich oraz Aleksandra Przeździeckiego.
Kąpiel na zamówienie
Postanowili oni całkowicie przebudować gmach. Neorenesansowy budynek zaprojektował Henryk Marconi. 1 stycznia 1857 r. Hotel Europejski otworzył podwoje dla gości. Czekały na nich 250 pokoi i Sala Pompejańska opisana przez Prusa. W „Lalce" odbyła się w niej uroczystość z okazji poświęcenia nowego magazynu Wokulskiego.
Najdroższe pokoje były na I piętrze, bo wind jeszcze nie było. Zimą pobierano dodatkowe opłaty za ogrzewanie, sprzątanie, dostarczane do pokoju świece. Łazienki były po dwie na piętrze, a goście musieli wcześniej zamówić kąpiel i za nią zapłacić. Kucharzy sprowadzono z Francji.
W długiej historii gośćmi byli Jan Kiepura, Maria Skłodowska-Curie, Anatol France, Artur Rubinstein, Indira Gandhi, Günter Grass, Bułat Okudżawa czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta