Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska Strefa Inwestycji odblokowana

22 stycznia 2020 | Rachunkowość | Mateusz Korus

Ministerstwo Finansów w maju 2019 r. wydało kontrowersyjną interpretację ogólną dotyczącą zwolnień podatkowych na nowe inwestycje w ramach PSI. Stanowiska organów podatkowych ograniczyło zakres możliwości korzystania z nich. W efekcie spadło też zainteresowanie programem, szczególnie wśród MŚP. Wydana w październiku interpretacja koryguje niekorzystne stanowisko w tym zakresie.

Polska Strefa Inwestycji to wprowadzony na koniec 2018 r. program zachęt inwestycyjnych dla firm realizujących w Polsce nowe inwestycje oraz jeden z kluczowych elementów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zachęty w ramach PSI opierają się na tym samym mechanizmie co zwolnienia podatkowe, jakie przysługiwały przedsiębiorcom inwestującym na terenie specjalnych stref ekonomicznych (SSE). Zachęta polega na tym, że inwestor zobowiązując się do realizacji konkretnej inwestycji otrzymuje zwolnienie podatkowe w wysokości od 10-70 proc. wartości tej inwestycji. Dzięki PSI takie zwolnienia podatkowe są teraz dostępne nie tylko na obszarach włączonych do SSE (mniej niż 0,1 proc. powierzchni kraju), ale na terenie całej Polski. Równocześnie PSI ma premiować sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), który nie były aż tak dużym beneficjentem zwolnień w SSE.

Kontrowersje wokół niekorzystnego stanowiska fikusa

Polska Strefa Inwestycji została przychylnie przyjęta przez środowiska przedsiębiorców. Szczególnie przedstawiciele małych i średnich firm działających poza obszarem stref z entuzjazmem przyjęli, że zwolnienia podatkowe na nowe inwestycje stały się dostępne na terenie całego kraju.

Również liczby wskazują o sukcesie PSI. Od jesieni 2018 r., wydanych zostało ponad 300 decyzji. Inwestorzy zobowiązali się zainwestować ponad 16...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11563

Wydanie: 11563

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament