Rosja się cieszy

22 stycznia 2020 | Sport | Krzysztof Rawa
Mo Farah to czterokrotny mistrz olimpijski w biegach na 5 i 10 km oraz sześciokrotny mistrz świata  i pięciokrotny mistrz Europy na tych dystansach
źródło: Shutterstock
Mo Farah to czterokrotny mistrz olimpijski w biegach na 5 i 10 km oraz sześciokrotny mistrz świata i pięciokrotny mistrz Europy na tych dystansach

Amerykanie chcą zbadać stare próbki Mo Faraha, Brytyjczycy nie chcą ich przekazać, co podkopuje wiarę w antydopingową jedność Zachodu.

To ciąg dalszy głośnej sprawy dyskwalifikacji przez Amerykańską Agencję Antydopingową (USADA) trenera Alberto Salazara i zamknięcia kierowanej przez niego od prawie dwóch dekad grupy lekkoatletycznej Nike Oregon Project, czyli NOP.

NOP stworzono za pieniądze firmy Nike w 2001 roku w ośrodku w Beaverton. Celem tego przedsięwzięcia miała być promocja biegania długodystansowego oraz poprawa wyników biegaczy amerykańskich, połączona z reklamą sponsora. Dyrektorem projektu został znany w branży trener Alberto Salazar, trzykrotny zwycięzca maratonu w Nowym Jorku na początku lat 80.

Projekt przyniósł sukcesy: Galen Rupp został dwukrotnym medalistą olimpijskim (na 10 000 m i w maratonie), Kara Goucher zdobyła srebro MŚ na 10 000 m, Matthew Centrowitz olimpijskie złoto w Rio na 1500 m, Dathan Ritzenhein był rekordzistą USA na 5000 m, Jordan Hasay osiągnął drugi wynik w amerykańskich kronikach maratonu, Donavan Brazier zdobył w Dausze złoto MŚ na 800 m.

Do grupy przybywali też sportowcy z innych krajów, najbardziej znanym był Brytyjczyk Mo Farah,...

Wydanie: 11563