Tak się kończą krucjaty
Opublikowane kilka dni temu w „Rzeczpospolitej" badanie zaufania do instytucji publicznych nie powinno się stać dla Kościoła w Polsce lampką ostrzegawczą. To nie wystarczy, powinna się włączyć syrena alarmowa, a w parafiach powinny bić dzwony. Zaufanie do Kościoła w ciągu ostatnich trzech lat spadło niemal o 20 pkt procentowych. We wrześniu 2016 r. deklarowało je 58 proc badanych. Rok później 53 proc., a na początku 2020 r. tylko 39,5 proc. Czyli jedna trzecia osób, które jeszcze trzy lata temu ufały Kościołowi, straciła do niego zaufanie. Jeśli ktoś szukał dowodów, że w Polsce mamy do czynienia z turbolaicyzacją, to właśnie je dostał.
W dodatku lektura szczegółowych wyników badań pozwala postawić tezę, że spadek zaufania do Kościoła ma swoje korzenie w głębokim podziale politycznym społeczeństwa. Stara zasada, która głosi, że na sojuszu tronu z ołtarzem bardziej tracą ci, którzy stoją po stronie ołtarza, po raz kolejny się sprawdziła. Widać bowiem, że zaufanie do Kościoła jest powiązane ze stosunkiem do partii rządzącej. Kościołowi ufa 63 proc. wyborców PiS, nieufność wykazuje 21 proc. z nich. Z kolei 63 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej nie ufa Kościołowi, a zaufanie do niego ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta