Zapomniana bohaterka
Irena Pannenkowa. Była gwiazdą polskiej publicystyki. Pracowała w najważniejszych przedwojennych redakcjach prasowych. W okresie okupacji niemieckiej prowadziła działalność konspiracyjną, której nie zaprzestała, nawet gdy trafiła do obozu koncentracyjnego.
Tekstem o Irenie Pannenkowej rozpoczynamy na łamach „Plusa Minusa" publikację cyklu materiałów poświęconych zasłużonym Polkom żyjącym i działającym przez ostatnie 100 lat. W 2020 r., kiedy obchodzimy stulecie ukazywania się dziennika „Rzeczpospolita", chcemy przedstawić sylwetki niezwykłych kobiet, szczególnych życiorysów wplatających się w powikłane losy Polski w tym okresie. Często nie będą to postaci powszechnie znane i rozpoznawalne, zawsze jednak zasłużone dla naszego kraju – dzięki patriotyzmowi, odwadze i ofiarności, dzięki działalności społecznej czy aktywności politycznej, ale także osiągnięciom naukowym, artystycznym i biznesowym. Nasza lista nie jest zamknięta. Zapraszamy Czytelników „Plusa Minusa" do jej współtworzenia. Kandydatury wybitnych Polek, których losy zasługują na przypomnienie na naszych łamach, prosimy zgłaszać na adres 100kobietRP@rp.pl.
Ostatnie miesiące życia Irena Pannenkowa spędziła w przytułku prowadzonym przez siostry zakonne w Górze Kalwarii. Pół roku przed śmiercią oddała ją tam rodzina, która nie mogła poradzić sobie z opieką nad 90-letnią staruszką, niegdyś sławną dziennikarką. Pannenkowa zmarła 10 października 1969 r. Fakt ten odnotowała jedynie redakcja „Życia Warszawy", która pożegnała publicystkę krótkim nekrologiem.
Bohaterka o rozległych zainteresowaniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta