Nie wszystkie szkolenia są zwolnione z VAT
Usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania mogą korzystać z preferencji, jeśli obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem lub mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Paweł Terpiłowski
Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego mogą korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, przy czym konieczne jest zdefiniowanie tego rodzaju usług. Ustawa o VAT nie zawiera bowiem stosownych definicji, przez co konieczne jest poszukiwanie ich zakresu w prawodawstwie unijnym oraz w praktyce interpretacyjnej organów podatkowych.
Co wynika z przepisów
Ustawa o VAT przewiduje w art. 43 ust. 1 pkt 29, że zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:
a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
c) finansowane w całości ze środków publicznych.
Od podatku zwalnia się również świadczenie usług i dostawę towarów ściśle związane z ww. usługami.
Pojęcia „usługi kształcenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta