Łagodna zima schłodziła zyski w wielu firmach
Wysokie jak na tę porę roku temperatury mocno dają się we znaki ciepłownikom. Biją również w przemysł węglowy, gazowy czy solny oraz w turystykę. Powody do niepokoju mają także rolnicy.
Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, 2019 r. był najcieplejszym rokiem w Polsce od 1951 r. i najprawdopodobniej najcieplejszym od połowy XIX wieku. Ekstremalnie ciepły okazał się grudzień, a w styczniu padł rekord dotyczący terminu pojawienia się śniegu w stolicy. W Warszawie pierwszy śnieg spadł dopiero 29 stycznia – tak późno po raz pierwszy jeszcze go nie było. Tymczasem łagodna zima nie pozostaje bez wpływu na wiele gałęzi przemysłu.
Mniej energii
Wysokie jak na tę porę roku temperatury oznaczają mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepło. Tylko w grudniu zużycie prądu spadło o niemal 3 proc. rok do roku, a jego krajowa produkcja skurczyła się aż o 8 proc., sięgając 13,8 TWh. Największy spadek produkcji odnotowały przy tym elektrownie węglowe. Siłownie opalane węglem kamiennym wyprodukowały o 14 proc. energii mniej niż przed rokiem (spadek do 6,4 TWh), a opalane węglem brunatnym – aż o 21 proc. mniej (3,2 TWh), w porównaniu z grudniem 2018 r.
Problemy mają też ciepłownie. Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie spodziewa się, że z powodu łagodnej zimy branża zmniejszy w tym roku sprzedaż o kolejne 5–6 proc. Szacuje ponadto, że aż 30 proc. przedsiębiorstw odnotuje w tym roku stratę finansową. To efekt spadku sprzedaży ciepła, a także rosnących kosztów i niekorzystnych dla branży regulacji, które nie pozwalają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta