NSA porządkuje zasady opodatkowania gruntów leśnych
Podmiot, który zawarł z Lasami Państwowymi umowę najmu, dzierżawy czy o ustanowienie służebności gruntowej z tytułu przesyłu, nie zapłaci podatku od nieruchomości.
Uchwała składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 grudnia 2019 r. (II FPS 3/19) została wydana w odpowiedzi na pytanie zadane przez Prezesa NSA. Pytanie dotyczyło ustalenia czy przedsiębiorstwo energetyczne, w związku z zawarciem z Lasami Państwowymi umowy umożliwiającej wykonywanie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa znajdujących się pod zarządem Lasów Państwowych, jest – stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: upol) – podatnikiem podatku od nieruchomości obciążonym podatkiem od tych gruntów.
Rozbieżności w orzecznictwie
Powodem skierowania tak sformułowanego pytania była rozbieżność w orzecznictwie NSA. Zdaniem części składów orzekających sama służebność przesyłu, jako prawo rzeczowe nieprzenoszące posiadania gruntu, nie pozwala na uznanie przedsiębiorcy energetycznego za podatnika podatku od nieruchomości, przy czym przeniesienie obowiązku podatkowego z Lasów Państwowych na przedsiębiorcę byłoby możliwe w przypadku zawarcia pomiędzy nimi umowy przenoszącej posiadanie (tak np. wyrok NSA z 5 czerwca 2019 r., II FSK 571/19). Równolegle ukształtowała się odmienna linia orzecznicza, zgodnie z którą służebność przesyłu przenosi władztwo nad gruntem, w związku z czym przedsiębiorca energetyczny staje się posiadaczem zależnym gruntu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta