Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polscy przedsiębiorcy nie mają lekko nad Sekwaną

03 lutego 2020 | Prawo co dnia | Mateusz Rzemek

Francuscy inspektorzy pracy nie ukrywają, że kontrole naszych firm skończą się dopiero wtedy, gdy zaczną one płacić we Francji podatki i składki za dziesiątki tysięcy delegowanych pracowników.

 

Z raportu przygotowanego przez KPMG dla francusko-polskiej Izby Gospodarczej wynika, że inwestycje francuskie w Polsce można oszacować na kwotę przekraczającą 80 mld zł. Francuzi zarządzają nie tylko największym polskim operatorem telefonicznym, ale także bankami i sieciami hipermarketów, produkują u nas opony i mają zakłady chemiczne. Z kolei polskie inwestycje nad Sekwaną są szacowane tylko na niewiele więcej niż 2 mld zł, na co składa się produkcja naczep i przyczep czy wózków sklepowych oraz firmy informatyczne.

Polskie firmy bardzo dobrze radzą sobie we Francji, bez potrzeby zakładania tam spółek. Korzystają przy tym z unijnej swobody świadczenia usług i przemieszczania pracowników, dzięki czemu podatki i składki od wynagrodzeń zatrudnionych płacą w Polsce. Przewoźnicy z polski obsługują już co trzeci przewóz międzynarodowy w UE. Z kolei firmy budowlane, usługowe czy agencje pracy tymczasowej wysłały do Francji w zeszłym roku nawet 70 tys. polskich pracowników....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11573

Wydanie: 11573

Spis treści

Komunikaty+drobne

Reklama

Monitor Południowy

Nieprzypisane

Zamów abonament