Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko „trzynastka” w dodatkowym raporcie

06 lutego 2020 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Jeśli pracodawca wypłaca pracownikowi przychód w 2020 r. za rok ubiegły – np. wynagrodzenie za grudzień 2019 r. – musi złożyć w komplecie z dokumentami rozliczeniowymi raport ZUS RPA.

Brak tego raportu oznacza konieczność złożenia korekty dokumentów rozliczeniowych za miesiąc, w którym doszło do takiej wypłaty.

Uzupełnienie danych

Raport ZUS RPA – imienny raport miesięczny – został wprowadzony od 1 stycznia 2019 r., aby uściślić dane niezbędne do ustalenia przez ZUS prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych. Składa się go w komplecie dokumentów rozliczeniowych wraz z deklaracją ZUS DRA oraz raportami ZUS RCA i ZUS RSA. Stanowi on uzupełnienie raportu RCA.

Raportu ZUS RPA nie należy jednak składać za każdy miesiąc, a jedynie za taki, w którym ubezpieczony będący pracownikiem lub zleceniobiorcą:

1. otrzymał przychód należny za inny rok kalendarzowy, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (blok III.B) lub tylko na ubezpieczenie wypadkowe (blok III.C),

Przykład

Firma wypłaca wynagrodzenia za dany miesiąc do 10. dnia następnego miesiąca. W komplecie dokumentów rozliczeniowych składanych za styczeń br. do 10. lutego br. powinna przekazać również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11576

Wydanie: 11576

Spis treści

Komunikaty

Komunikaty+drobne

Nieprzypisane

Zamów abonament