Należyta staranność w CIT: firmy mają problem
Skarbówka odmawia spółkom wiążącej odpowiedzi, czy prawidło rozliczają wypłaty dla zagranicznych kontrahentów. Sprawdzi to w ewentualnej kontroli.
Po sporach dotyczących należytej staranności w VAT teraz szykuje się lawina sporów w CIT. Przepisy wymagają od przedsiębiorców dochowania należytej staranności przy wypłatach i pobieraniu podatków od zagranicznych kontrahentów. Nie definiują jednak, jak należy to zrobić. Również administracja skarbowa unika jednoznacznych wypowiedzi w interpretacjach.
Brak definicji, brak pewności
Przekonała się o tym spółka, która nabywa usługi reklamowe od firm z Irlandii, Węgier, Cypru, Malty i Słowacji, podmiotów niepowiązanych, niemających na terytorium RP siedziby ani zarządu. Są to usługi o charakterze niematerialnym, wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 2a o CIT. To oznacza, że wypłacone przez nią wynagrodzenie podlega opodatkowaniu u źródła w Polsce, a ona pełni funkcję płatnika.
Spółka wskazała, że w momencie wypłaty będzie posiadać certyfikaty rezydencji, wydane przez władze podatkowe państwa siedziby kontrahentów. I oświadczenie nierezydenta o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta