Stanowisko ZUS można podważyć w sądzie
Odwołanie od decyzji organu rentowego w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych pełni rolę pozwu. Składa się je za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżaną decyzję.
Sprawy z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych stanowią istotny odsetek wśród wszystkich spraw rozpatrywanych przez sądy powszechne. Sprawy z organem rentowym dotyczą najczęściej kwestii związanych z różnego rodzaju świadczeniami, jak emerytura, renta, zasiłek chorobowy, opiekuńczy, wyrównawczy, świadczenie rehabilitacyjne, świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych itd. Żeby jednak sprawa związana z negatywną decyzją ZUS trafiła na wokandę, konieczne jest jej zaskarżenie.
Co zatem zrobić w przypadku otrzymania negatywnej decyzji ZUS?
Prawo do odwołania
Niemal od każdej decyzji ZUS przysługuje odwołanie. Odwołania nie można wnieść jedynie od decyzji:
- przyznającej świadczenie w drodze wyjątku / odmawiającej przyznania takiego świadczenia,
- w sprawie umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.
Wynika to wprost z zapisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 300 ze zm.).
Odwołanie do sądu przysługuje również w razie niewydania decyzji w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie lub inne roszczenia. Odwołanie z racji bezczynności ZUS nie przysługuje jednak, gdy na organie rentowym nie ciążyła powinność wydania decyzji (wyrok Sądu Apelacyjnego w ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta