Nowoczesny implant oka z polisy
Ofiary wypadków mogą ubiegać się o refundację z polisy OC sprawcy nowatorskich metod leczenia czy ułatwiających funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym.
Poszkodowani mają prawo do zwrotu wszelkich uzasadnionych i celowych kosztów, wynikających z doznanych obrażeń ciała. Szczególnie ważny dla ofiar wypadków problem zwrotu kosztów prywatnego leczenia rozstrzygnął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 maja 2016 r. (III CZP 63/15), w której stwierdził, że świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych. Wspomniana uchwała ujednoliciła dotychczasowe orzecznictwo, ale także wyszła naprzeciw oczekiwaniom poszkodowanych, którzy w walce o jak najszybszy powrót do zdrowia decydowali się na pokrycie niejednokrotnie wielotysięcznych kosztów. W ślad za tym pojawiło się pytanie, czy można zatem pójść dalej i zagwarantować ciężko poszkodowanym finansowanie także zaawansowanych technologicznie nowinek.
Na koszt ubezpieczyciela
Szczególny problem dotyka osób wybudzonych ze śpiączki oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta