Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Należyta staranność w CIT: firmy mają problem

06 lutego 2020 | Prawo co dnia | Monika Pogroszewska

Skarbówka odmawia spółkom wiążącej odpowiedzi, czy prawidło rozliczają wypłaty dla zagranicznych kontrahentów. Sprawdzi to w ewentualnej kontroli.

Po sporach dotyczących należytej staranności w VAT teraz szykuje się lawina sporów w CIT. Przepisy wymagają od przedsiębiorców dochowania należytej staranności przy wypłatach i pobieraniu podatków od zagranicznych kontrahentów. Nie definiują jednak, jak należy to zrobić. Również administracja skarbowa unika jednoznacznych wypowiedzi w interpretacjach.

Brak definicji, brak pewności

Przekonała się o tym spółka, która nabywa usługi reklamowe od firm z Irlandii, Węgier, Cypru, Malty i Słowacji, podmiotów niepowiązanych, niemających na terytorium RP siedziby ani zarządu. Są to usługi o charakterze niematerialnym, wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 2a o CIT. To oznacza, że wypłacone przez nią wynagrodzenie podlega opodatkowaniu u źródła w Polsce, a ona pełni funkcję płatnika.

Spółka wskazała, że w momencie wypłaty będzie posiadać certyfikaty rezydencji, wydane przez władze podatkowe państwa siedziby kontrahentów. I oświadczenie nierezydenta o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11576

Wydanie: 11576

Spis treści

Komunikaty

Komunikaty+drobne

Nieprzypisane

Zamów abonament