Ostrożnie z wypowiedziami na tematy zawodowe
Wolność wypowiedzi obejmuje również sferę zawodową. Trudno jednak wymagać, żeby pracodawca tolerował wypowiedzi, które naruszają jego interes. Michał Tomczak adwokat, prowadzi kancelarię Tomczak & Partnerzy Spółka Adwokacka
W stosunku do sądu takiego jak Europejski Trybunał Praw Człowieka oczekujemy, że jego wypowiedzi będą kształtowały wspólne rozumienie wartości, nazywanych umownie europejskimi. Z drugiej strony wypowiadanie się na temat wartości europejskich to stąpanie po cienkim lodzie. Sposób rozumienia tych wartości, wspólny na górnym piętrze abstrakcji, staje się bowiem bardzo lokalny w sprawach szczegółowych. Dlatego wyroki ETPCz dotyczące prawa pracy i wartości uznawanych za powszechne na gruncie prawa pracy nie są ani szczególnie częste, ani szczególnie jednoznaczne.
Przykładem jest sprawa Herbai przeciwko Węgrom (11608/15), z której nie wynika niestety żadna bardziej ogólna teza, w każdym razie żadna taka, o której byśmy dotychczas nie wiedzieli. Rzeczpospolita pisała o tej sprawie 16 stycznia br., ale teraz znane już jest uzasadnienie wyroku (wyrok zapadł 5 listopada 2019 r.).
Przesłanką wyroku Trybunału była w gruncie rzeczy odmienna ocena stanu faktycznego w stosunku do ocen dokonanych przez sądy węgierskie w sądach powszechnych (zawsze w orzeczeniach najwyższych instancji kasacyjnych „schowana" za domniemanym uchybieniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta