Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2019 r.

05 marca 2020 | Kadry i Płace | Bartłomiej Raczkowski Zuzanna Lewandowska

Kiedy dopuszczalne jest różnicowanie pensji, jak może się skończyć fikcyjna likwidacja stanowiska pracy, czy treść zakazu konkurencji podlega ograniczeniom – to kilka pytań, na które odpowiedziało ubiegłoroczne orzecznictwo ważne dla pracodawców.

Corocznie od ponad dekady kancelaria Raczkowski prowadzi konferencję „10 Orzeczeń", podczas której prezentuje najważniejsze decyzje sądowe w sprawach dotyczących HR. W tym roku konferencja cieszyła się rekordową frekwencją – przyszło ok. 450 osób.

Zaprezentowane orzeczenia, które zapadły w 2019 r., wyjaśniają wiele ważnych kwestii, a także ostrzegają przed konsekwencjami błędnych działań pracodawców. Dla przykładu uzasadnienie wypowiedzenia umowy fikcyjną likwidacją stanowiska pracy grozi tym, że jeśli pracownik dowie się, iż likwidacji nie było, może odwołać się od wypowiedzenia, mimo że termin już minął. Inny wyrok pozwala ZUS żądać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego bezpośrednio od pracodawcy. Jeszcze inny przesądził, że członkowi zarządu – nawet jeżeli jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę – można wypłacić premię na podstawie uchwały wspólników, która nie będzie oskładkowana.

Poniżej kancelaria Raczkowski omawia 10 ubiegłorocznych orzeczeń, które prawnicy zakwalifikowali jako najważniejsze dla praktyki HR.

Orzeczenie 1

PROCEDURA

Fikcyjna likwidacja stanowiska uzasadni przywrócenie terminu do odwołania

Termin do wniesienia odwołania do sądu od rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia z powodu likwidacji stanowiska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11600

Wydanie: 11600

Spis treści

Rzecz o zdrowiu

Nieprzypisane

Zamów abonament