Polska nie uniknie neutralności klimatycznej
Bruksela proponuje zapisanie neutralności klimatycznej do 2050 roku w unijnym rozporządzeniu. Polska nie będzie mogła go zawetować.
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek projekt prawa klimatycznego, czyli unijnego rozporządzenia ustanawiającego cel neutralności klimatycznej na 2050 roku. Cel obniżenia do zera emisji gazów cieplarnianych netto jest tożsamy z tym, który unijni przywódcy uzgodnili na szczycie w grudniu 2019 roku. Ale wtedy była to polityczna deklaracja, a teraz jest to projekt twardego prawa, którego przyjęcie – inaczej niż ustalenia na szczycie – nie wymaga jednomyślności.
Rozporządzenie jest głosowane kwalifikowaną większością w unijnej Radzie (ministrowie państw UE) oraz większością w Parlamencie Europejskim. W żadnym punkcie projektowanego rozporządzenia nie ma nawet wspomnienia o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta