Koszty delegowania mogą być wyższe
Najpóźniej od 30 lipca br. delegując pracownika za granicę nie wystarczy wypłacać mu minimalnej pensji z kraju przyjmującego. Trzeba będzie zapewnić mu wszystkie obligatoryjne elementy wynagrodzenia obowiązujące w tym państwie.
Po ponad 20 latach obowiązywania Dyrektywy 96/71 o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, instytucje europejskie uznały konieczność przeprowadzenia oceny, czy ten akt nadal zapewnia właściwą równowagę między koniecznością wspierania swobody świadczenia usług a koniecznością ochrony praw pracowników delegowanych. W wyniku przeprowadzenia ewaluacji w tym zakresie uznano, że na skutek przeobrażeń społeczno-systemowych i niewłaściwych praktyk części przedsiębiorstw delegujących pracowników, konieczne jest podjęcie dodatkowych działań w celu zabezpieczenia jednej z głównych swobód kształtujących Unię Europejską.
W konsekwencji 29 maja 2018 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2018/957 zmieniającą Dyrektywę 96/71 dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (dalej: Dyrektywa nowelizująca). Państwa członkowskie są obowiązane do implementacji Dyrektywy nowelizującej do 30 lipca 2020 r. Dyrektywa ta modyfikuje m.in. gwarantowane warunki zatrudnienia pracowników delegowanych, zasady delegowania przez agencje pracy tymczasowej, a także skraca maksymalny okres delegowania. Nadchodzą zmiany – na co pracodawcy powinni się przygotować?
Nowe warunki zatrudnienia
Od 30 lipca 2020 r., poza znanymi i aktualnie stosowanymi minimalnymi warunkami zatrudnienia, pracodawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta