Decyzja o niewypłacaniu premii rocznej oznacza niższy zasiłek
Podstawę zasiłku, w której uwzględniono premię roczną, trzeba przeliczyć, jeżeli pracodawca zdecydował, że jej nie wypłaci za rok sprzed absencji. Może to oznaczać obniżenie stawki zasiłku zarówno od początku, jak i w trakcie miesiąca.
Jeśli bowiem pracodawca uwzględni w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego premię roczną za okres poprzedni, a następnie podejmie decyzję o jej niewypłaceniu za rok poprzedzający miesiąc powstania niezdolności do pracy, to – zgodnie z najnowszą wykładnią ZUS – za okres przypadający od dnia podjęcia takiej decyzji, musi przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku. Wyłącza z niej przyjętą wcześniej premię za okres poprzedni. W efekcie, jeżeli taka sytuacja ma miejsce w trakcie miesiąca, w którym pracownik choruje, to podstawa wymiaru zasiłku należnego za ten miesiąc będzie inna za okres niezdolności do pracy do dnia poprzedzającego podjęcie decyzji i inna za okres po tym dniu.
Ogólne zasady
Premie roczne, które są pomniejszane za okresy pobierania świadczeń z tytułu niezdolności do pracy w razie choroby i macierzyństwa – czyli takie, do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie ich pobierania – podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego i innych świadczeń z tytułu niezdolności do pracy w razie choroby i macierzyństwa w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Tak stanowi art. 42 ust. 3 w związku z art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta