Śmieci: chybiona rewolucja
Obowiązujące przepisy nie przystają do realiów.
Osiedlowe altanki kipiące śmieciami. Kolorowe kubły otoczone niemieszczącymi się w otworach workami z frakcją sztuczną i szklaną. Wyłysiałe choinki straszące pod śmietnikami jeszcze w marcu. Składowisko starych mebli i drobnych odpadów poremontowych. Pięciokrotny wzrost opłaty za śmieci. Zirytowani mieszkańcy i znerwicowani administratorzy budynków wielorodzinnych. Oto kryzys śmieciowy sprezentowany obywatelom w 2020 r.
Jak do tego doszło
Ze śmieciami zawsze był problem. I zawsze będzie, dopóki patrzenie na nie w kategoriach produktu pozostaje w sferze ekologicznych fantazji, a odpowiedzialność producentów za opakowania jest znikoma. Od nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw ze stycznia 2012 r. ten problem z roku na rok konsekwentnie narasta. Coraz bardziej daje się we znaki wszystkim uczestnikom łańcucha śmieciowego, począwszy od mieszkańców przez spółdzielnie i gminy, skończywszy na firmach zajmujących się gospodarowaniem odpadami....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta