Gmina może stosować prewspółczynnik obliczony według klucza godzinowego
Gmina ma prawo wyboru metody, która będzie bardziej adekwatna niż metoda z rozporządzenia wykonawczego, a w przypadku obiektów sportowych można przyjąć, że jest nią metoda godzinowa.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 26 lutego 2020 r., I SA/Lu 767/19.
Wniosek o interpretację i stanowisko gminy
Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że realizuje projekt, w ramach którego powstanie kompleks sportowy składający się z basenu krytego, basenu otwartego, infrastruktury sportowej w postaci siłowni i boiska zewnętrznego oraz towarzyszącej projektowi infrastruktury wspólnej. Basen kryty będzie przez gminę wykorzystywany na dwa sposoby: do działalności niekomercyjnej oraz do działalności komercyjnej, polegającej na odpłatnym udostępnianiu infrastruktury wszystkim chętnym. Infrastruktura nie będzie wykorzystywana do czynności zwolnionych z opodatkowania VAT.
Jednocześnie, gmina nie jest w stanie dokonać tzw. alokacji bezpośredniej, tj. bezpośredniego przyporządkowania ponoszonych wydatków do poszczególnych rodzajów wykonywanej działalności, tj. do czynności opodatkowanych VAT lub niepodlegających VAT w zakresie wydatków na basen kryty. Gmina jest jednak w stanie oszacować, w jakim zakresie basen będzie wykorzystywany do celów działalności komercyjnej (działalność odpłatna), a w jakim do działalności niekomercyjnej (statutowej). Te pomieszczenia kompleksu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta