Pracodawcy powinni być szczególnie czujni
W Polsce nie ma jeszcze kwarantanny jak we Włoszech, nie ma więc przeciwwskazań, by wszyscy normalnie pracowali. Ale ci, którzy mogą, powinni pracować zdalnie – radzi sanepid. Mateusz Rzemek
Wielu pracodawców zamierza korzystać z możliwości, jakie daje obowiązująca od 8 marca specustawa. W art. 3 przewiduje ona możliwość skierowania pracownika do pracy zdalnej w domu. Nowe przepisy nie przewidują w tym zakresie żadnych ograniczeń. Do pracy zdalnej można zatem skierować każdego pracownika, pod warunkiem że nastąpi to przed upływem 180 dni obowiązywania nowych przepisów, czyli do 4 września br.
Przepisy nie wymagają też od pracodawcy uzasadniania swojej decyzji ani sprawdzania, czy osoba skierowana do pracy zdalnej jest zdrowa czy chora. Wystarczy wskazać, że decyzja o skierowaniu do pracy zdalnej ma na celu przeciwdziałanie Covid-19.
– Najlepiej by było, gdyby pracodawcy wykorzystali możliwość pracy zdalnej wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe – radzi Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Pytanie, jak powinni zachować się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta