Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można powołać się na wiedzę i doświadczenie zdobyte w konsorcjum?

17 marca 2020 | Dobra Administracja | Joanna Marczewska

Chociaż Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że jedynie konkretny zakres i faktyczny udział mogą stanowić podstawę posługiwania się doświadczeniem zdobytym w konsorcjum, to tezy wyrażone w tym wyroku są przez organy orzekające różnie interpretowane.

Przepisy o zamówieniach publicznych przewidują, że o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, o czym stanowi art. 22 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (dalej Pzp) oraz art. 57 ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej nowe Pzp). Sankcją za niespełnianie warunków udziału przez wykonawcę jest jego wykluczenie. Zasadą jest więc, że wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia musi samodzielnie wykazać spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Ustawa przewiduje jednak wyjątki od tej zasady. Przede wszystkim, wykonawcy w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu mogą wziąć udział w postępowaniu wspólnie na mocy art. 23 ust. 1 ustawy Pzp oraz art. 58 ustawy nowe Pzp tworząc tzw. konsorcja. Jeśli więc zamawiający udzieli zamówienia wykonawcom występującym wspólnie i zrealizują oni umowę o zamówienie publiczne powstaje pytanie: czy każdy z tych wykonawców może powoływać się następnie na doświadczenie zdobyte w konsorcjum, aby wykazać spełnianie warunków udziału w postępowaniu w kolejnym postępowaniu przetargowym. Krajowa Izba Odwoławcza oraz sądy powszechne orzekają w tym zakresie z uwzględnieniem ważnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 4 maja 2017 r. w sprawie C- 387/14 (Esaprojekt)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11610

Wydanie: 11610

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament