Prezydent miasta beneficjentem rzeczywistym?
W spółce komunalnej beneficjentem rzeczywistym będzie osoba fizyczna, pełniąca funkcję wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.
13 kwietnia 2020 r. upłynie termin na zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Kim jest ów beneficjent, to wciąż zagadka dla wielu przedsiębiorców i choć wiele na ten temat już powiedziano, wciąż kilka kwestii pozostaje nierozstrzygniętych. O ile np. w jednoosobowych spółkach „prywatnych" (bez udziału jednostek samorządu terytorialnego) ustalenie beneficjenta rzeczywistego nie stwarza trudności, o tyle takowe mogą zaistnieć w przypadku złożonych struktur organizacyjnych i właścicielskich. Do tej drugiej, bardziej problematycznej grupy zaliczyć należy także spółki z udziałem wspomnianych już jednostek samorządu terytorialnego (spółki komunalne).
Obowiązek zgłoszenia do CRBR
W dniu 13 października 2019 r. wszedł w życie rozdział 6 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (u.p.p.p.) regulujący obowiązki związane z funkcjonowaniem CRBR. Zgodnie art. 58 u.p.p.p. obowiązek zgłoszenia do CRBR informacji o beneficjentach rzeczywistych ciąży na spółkach jawnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkach akcyjnych (za wyjątkiem spółek publicznych), a od 1 marca 2021 r. także na prostych spółkach akcyjnych. Wprawdzie prawodawca w niektórych aspektach preferencyjnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta