Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwszy reaktor jądrowy w Polsce chce budować biznes

17 marca 2020 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik
Do 2022 r. Niemcy chcą wygasic wszystkie reaktory jądrowe na zdj. reaktor w Emsland. Polska chce w 2021 r. podjąć decyzję odnośnie elektrowni atomowej w Polsce.
źródło: bloomberg
Do 2022 r. Niemcy chcą wygasic wszystkie reaktory jądrowe na zdj. reaktor w Emsland. Polska chce w 2021 r. podjąć decyzję odnośnie elektrowni atomowej w Polsce.

Choć podstawowy krok został zrobiony, to do rozproszonej energetyki atmowej w Polsce jeszcze długa droga.

 

– Energetyka jądrowa to w Polsce nadal wyzwanie, a energetyka rozproszona to cały czas przyszłość – pesymistycznie kwituje w rozmowie z „Rzeczpospolitą" ekspert Instytutu Studiów Energetycznych i „fan energetyki jądrowej" (jak sam o sobie mówi) Andrzej Sikora. – W mojej ocenie fundamentalnym problemem jest tu brak podstawowej wiedzy i brak edukacji o tej formie energii w społeczeństwie, nawet w niektórych krajach Unii Europejskiej, jak na przykład Niemcy. To się wprost przekłada na otoczenie regulacyjne wraz z akceptacją społeczną – podkreśla.

Przekroczyć Rubikon

Choć to status quo nie jest tajemnicą, na podjęcie wyzwania zdecydował się najbogatszy polski biznesmen, Michał Sołowow. Jego Synthos Group w październiku ubiegłego roku ujawniła, że już miesiąc wcześniej podpisana została umowa między firmą Sołowowa, a amerykańsko-japońskim konsorcjum General Electric Hitachi Nuclear Energy (o czym pisaliśmy jako pierwsi). Na bazie tego porozumienia kontrahenci polskiego koncernu mają dostarczyć technologię typu BWRX-300, która posłuży do budowy reaktora wrząco-wodnego o mocy 300 MW.

Pomysłodawcy są pełni optymizmu. – Zarówno Synthos, jak i cały rynek w ciągu dekady może spodziewać się realnego rozwoju i wdrożeń technologii SMR – mówi nam Rafał Kasprów z Synthos Group. – W przypadku GE Hitachi mówimy o technologii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11610

Wydanie: 11610

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament