Nabywca nieruchomości może ponieść konsekwencje niewiedzy komornika
Brak pełnej informacji lub błędna ocena stanu faktycznego na moment dostawy nieruchomości w ramach licytacji komorniczej może generować ryzyko w rozliczeniach VAT dla nabywcy.
Dostawy nieruchomości podlegają opodatkowaniu właściwą stawką VAT (23 proc. i 8 proc.) albo korzystają ze zwolnienia z tego podatku. Zwolnione z VAT są m.in. dostawy gruntów niezabudowanych innych niż tereny budowlane (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT), a także sprzedaż budynków, budowli lub ich części po upływie dwóch lat od ich pierwszego zasiedlenia (art. 43 ust. 1 pkt 10). Zwolnieniu z VAT może również podlegać sprzedaż budynku, budowli lub ich części, niekorzystająca ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, jeśli dostawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do tych obiektów. Dodatkowym warunkiem jest to, by sprzedawca nie ponosił wydatków na ulepszenie ww. obiektów, które przekraczałyby 30 proc. ich wartości początkowej (art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT).
Rola płatnika
Sprzedaż nieruchomości przez komornika w ramach czynności egzekucyjnych w rozumieniu kodeksu postępowania cywilnego jest dokonywana w imieniu i na rzecz dłużnika. Jako płatnik, komornik jest również odpowiedzialny za ustalenie, pobranie i wpłacenie podatku należnego od takiej transakcji (art. 18 ustawy o VAT). Komornik wskazuje w ogłoszeniu o licytacji cenę nabycia oraz stwierdza, czy będzie do niej doliczany VAT, czy nie, a w razie sprzedaży wystawia fakturę w imieniu i na rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta