Restrukturyzacje po okresie przejściowym już nie takie proste
Warto tak zaplanować fuzje, przejęcia, wymiany udziałów czy łączenia z udziałem spółek brytyjskich, aby zakończyć je przed 1 stycznia 2021 r.
Prawdopodobnie wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miało negatywne konsekwencje dla podatkowego traktowania w Polsce niektórych działań restrukturyzacyjnych z udziałem spółek brytyjskich. Jeszcze do końca okresu przejściowego, tj. do 31 grudnia 2020 r., dla celów rozliczeń podatkowych Wielka Brytania traktowana jest jak kraj UE. Nikt jednak nie wie, co wydarzy się 1 stycznia 2021 r., a w szczególności czy Wielka Brytania będzie posiadała status państwa, które będzie mogło korzystać z przywilejów podatkowych, jakie gwarantują niektóre dyrektywy unijne. Na dzień dzisiejszy z takich przywilejów korzystają bowiem spółki z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Łączenie i podział
Niektóre działania restrukturyzacyjne w ramach UE korzystają z neutralności podatkowej na moment ich przeprowadzenia. Opodatkowanie odroczone jest w praktyce do momentu realizacji zysków kapitałowych odnoszących się do transferowanych aktywów. Zagadnienie to jest regulowane Dyrektywą Rady 2009/133/WE z 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek z różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta