Nie ma VAT od tego, co przedsiębiorca sam wytworzy
Do podstawy opodatkowania nieodpłatnego przekazania znaku towarowego na cele osobiste nie wlicza się wartości pracy własnej związanej z jego powstaniem.
Spory o to co wlicza się do podstawy opodatkowania VAT dość często znajdują swój finał na wokandach sądowych. Fiskus zazwyczaj upiera się przy jak najszerszym jej rozumieniu. Na szczęście w wielu przypadkach jego zapędy są studzone przez sądy administracyjne. Ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny odmówił mu racji w sprawie dotyczącej nieodpłatnego przekazania znaku towarowego.
Sprawa dotyczyła podatniczki, która postanowiła podarować swojemu mężowi znak towarowy. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że jest osobą fizyczną zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny. W Polsce prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w kilku różnych obszarach.
Rozdzielenie działalności operacyjnej od majątku
Podatniczka chce przekazać swojemu mężowi w drodze darowizny prawa do znaku towarowego wykorzystywanego dotychczas we własnej działalności. Kobieta tłumaczyła, że znak został wytworzony przez nią we własnym zakresie w 2008 r., w związku z czym nie ponosiła wydatków na jego nabycie. Jedynym wymiernym kosztem były wydatki na uzyskanie praw ochronnych. Z wniosku wynikało, że ze znakiem, na który składa się element słowny oraz elementy graficzne, sprzedawana jest odzież damska (sukienki, koszule, żakiety, bluzki, spódnice, paski skórzane, torebki i inne). Z wniosku wynikało, że darowizna na rzecz męża...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta