Wolna Wielkanoc nie tylko dla katolików
Pracowników innego wyznania także obowiązują ustawowo wolne dni od pracy, obejmujące m.in. święta katolickie. Na własne święta religijne mogą uzyskać zwolnienie od pracy.
Większość dni ustawowo wolnych od pracy wymienionych w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, obok niedziel, jest skorelowana z wyznaniem rzymskokatolickim. Należą do nich m.in. pierwszy i drugi dzień Wielkiejnocy, wypadające w najbliższą niedzielę i poniedziałek. Te dni są wolne dla wszystkich pracowników, bez względu na wyznawaną religię. Oznacza to, że pracownik – nawet jeśli według jego obrządku religijnego dni świąteczne przypadają w innym terminie – nie może zrezygnować z wolnego i domagać się od pracodawcy, aby zamienił przysługujące ustawowo dni wolne na dni świąteczne jego religii. Nie oznacza to jednak, że jest on pozbawiony prawa do obchodzenia swoich świąt.
Wolność wyznania
Prawo pracy przewiduje różnorodność religii w miejscu pracy. Istotną gwarancję w tym zakresie zapewnia ustawa z 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1153).
Zgodnie z tą ustawą, pracownicy należący do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta