Biegli rewidenci w nowej, trudnej rzeczywistości
Wszyscy zdawali sobie sprawę z zagrożenia epidemią koronawirusa, ale nikt nie był w stanie przewidzieć jego skali. A jest ona olbrzymia – mówi Andre Helin, prezes firmy BDO. KATARZYNA KUCHARCZYK
Jak na rynek audytu wpłynie trwająca pandemia?
Sytuacja na rynku audytu w Polsce i na świecie jest zbliżona, jeśli mówimy o pandemii koronawirusa. Wszyscy zdawali sobie sprawę z zagrożenia, ale nikt nie był w stanie przewidzieć jego skali. A jest ona olbrzymia. Dziś wszyscy wiemy, że czeka nas kryzys, a nawet recesja. Sytuacja wielu przedsiębiorstw się zmieni, co będzie miało przełożenie na wyniki finansowe, a więc i sprawozdania tych firm. Doskonale zdają sobie sprawę z tego instytucje odpowiedzialne za audyt, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Biegli rewidenci na bieżąco otrzymują wytyczne – np. z PANA, KEONA, UKNF – jaki wpływ Covid-19 będzie miał na badanie sprawozdań i na co należy zwrócić uwagę. Również ustawodawca wychodzi naprzeciw, przesuwając terminy na dopełnienie pewnych obowiązków sprawozdawczych.
W ostatnich kilkudziesięciu miesiącach rynek audytu przechodził liczne zmiany legislacyjne. Czy największe z nich już się przetoczyły i najbliższe lata będą w miarę spokojne?
Prawdą jest, że tylko w ciągu ostatnich trzech lat mieliśmy dwie zmiany ustawy o firmach audytorskich i biegłych rewidentach, regulacje AML i RODO, kilkanaście zmian w prawie podatkowym, a do tego dochodzą jeszcze zmiany w innych przepisach, mających znaczenie dla pracy biegłych rewidentów, takie jak zmiany w KSH, dyrektywach regulujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta