Szkolenia zdalne raczej niewskazane
Postanowienia tarczy antykryzysowej nie regulują kwestii szkoleń z zakresu bhp. GIP dopuszcza możliwość przeprowadzania ich zdalnie, ale dla pracodawcy jest to ryzykowne rozwiązanie.
Ustawodawca nie wydłużył okresu ważności szkoleń bhp. Aktualny pozostaje więc problem, czy pracownika, któremu skończyła się ważność takiego szkolenia, można dopuścić do pracy, jeśli z uwagi na stan epidemii nie można przeprowadzić szkolenia tak, jak do tej pory. Wielu pracodawców ma też wątpliwości, czy i w jakim zakresie dopuszczalne jest np. przeprowadzenie takich szkoleń zdalnie.
Praca dopiero po kursie
Pracownika bez ważnego szkolenia z zakresu bhp nie można dopuścić do pracy. Wynika to z art. 2373 § 2 k.p., który stanowi, że pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzić okresowe szkolenia w tym zakresie.
Skoro ważność szkoleń bhp nie została przedłużona, pozostaje pytanie o możliwość szkoleń prowadzonych np. w drodze e-learningu. W stanowisku z 16 marca 2020 r. Główny Inspektor Pracy wskazał na dopuszczenie możliwości przeprowadzania szkoleń okresowych pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych w formie samokształcenia kierowanego lub seminarium (o czasie trwania min. 8 h...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta