Nadmierne procedury, brak definicji
Aby otrzymać pomoc, pracodawca musi zawrzeć porozumienie w sprawie przestoju ekonomicznego lub obniżki etatów ze stroną społeczną. Nie jest jasne, jak ustalić zmniejszone pensje pracownikom.
Przestój ekonomiczny czy obniżony wymiar czasu pracy, uprawniający do otrzymania dofinansowania, powinien zostać wprowadzony na podstawie porozumienia zawartego ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy – jeżeli w firmie nie działa związek zawodowy. Jeśli u pracodawcy działa więcej niż jeden związek zawodowy, to porozumienie powinno być zawarte z:
- organizacjami reprezentatywnymi w rozumieniu art. 253 ust. 1 lub 2 ustawy o związkach zawodowych, z których każda zrzesza co najmniej 5 proc. pracowników zatrudnionych u pracodawcy, albo
- organizacjami reprezentatywnymi w rozumieniu art. 253 ust. 1 lub 2 tej ustawy – gdy u pracodawcy nie działają reprezentatywne zakładowe organizacje związkowe zrzeszające co najmniej 5 proc. pracowników zatrudnionych u pracodawcy.
Tarcza nie wprowadziła dla pracodawców żadnych ułatwień w porównaniu z regulacją kodeksu pracy. Zawieranie podobnych porozumień jest już dopuszczalne na podstawie art. 231a i art. 91 k.p. Oczywiście porozumienia zawarte na podstawie k.p. nie będą mogły być podstawą do uzyskania dofinansowania, bo k.p. takiego dofinansowania nie reguluje. Wielu pracodawców liczyło jednak na bardziej preferencyjne możliwości jednostronnej zmiany warunków pracy na czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta