Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska między północą i południem

09 kwietnia 2020 | Świat | Jędrzej Bielecki
Minister finansów Holandii Wopke Hoekstra nie tylko wyklucza euroobligacje, ale chce też, aby pomoc z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyj- nego była choć w części warunkowana reformami
źródło: AFP
Minister finansów Holandii Wopke Hoekstra nie tylko wyklucza euroobligacje, ale chce też, aby pomoc z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyj- nego była choć w części warunkowana reformami

Spór Włoch z Niemcami o ratunek dla gospodarki zdecyduje o przetrwaniu Unii. Nasz kraj się waha.

 

Polska, która zachowała złotego, nie ma prawa głosu w obradach Eurogrupy, ale nasz minister finansów brał udział w spotkaniu tego gremium w nocy z wtorku na środę. Rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek zapewnia „Rzeczpospolitą": „Minister Tadeusz Kościński dba o środki na walkę ze skutkami koronawirusa również na poziomie unijnym, podejmując konkretne działania. W ubiegłym tygodniu wysłał list do Eurogrupy z propozycjami rozwiązań. Bierze też aktywny udział w wideokonferencjach na poziomie UE, także w ramach Eurogrupy".

Z naszych informacji wynika, że we wspomnianym liście Kościński położył bardzo mocny akcent na konieczność wprowadzenia na poziomie Unii podatku cyfrowego, jeśli nie uda się tego szybko uzgodnić w szerszym kontekście OECD. Jego zdaniem kryzys stwarza okazję, aby gospodarkę cyfrową, dziś zdominowaną przez USA, w większym stopniu przenieść do Europy.

W liście minister zaapelował także o maksymalne uelastycznienie zasad wydawania pieniędzy z budżetu UE oraz o jak najszybsze przyjęcie nowych wieloletnich perspektyw finansowych na lata 2021–2027. Miałby on dalece przekroczyć poziom 1,35 proc. PKB Unii. Dotąd Niemcy upierały się, aby nie było to więcej niż 1 proc. PKB.

Spór o euroobligacje

Słowo „euroobligacje" jest dziś bardziej niż kiedykolwiek płachtą na byka w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11630

Wydanie: 11630

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament