Albo pensja za przestój, albo zasiłek za sprawowanie opieki
Pracownicy, którzy pobierali dodatkowy zasiłek opiekuńczy przed wprowadzeniem w firmie przestoju, powinni nadal go otrzymywać. Bardziej złożona jest sytuacja osób, które o to świadczenie wystąpią już po czasowym zamknięciu firmy.
- Z powodu panującej epidemii koronawirusa zostaliśmy zmuszeni do czasowego zamknięcia restauracji, wprowadzając przestój, za którego okres wypłacamy pracownikom wynagrodzenie przestojowe. Mamy jednak wątpliwość, jak postępować w przypadku osób, które jeszcze przed ogłoszeniem przez nas przestoju zaczęły pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad dzieckiem do lat 8. Czy należy im się nadal zasiłek, czy też może obecnie wynagrodzenie przestojowe? A co w przypadku pracowników, którzy złożą wniosek o wypłatę tego zasiłku już w trakcie przestoju? – pyta czytelniczka.
Przestój wynikający z kodeksu pracy to sytuacja, w której pracownik:
- jest gotowy do wykonywania pracy oraz
- nie może świadczyć pracy wskutek przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Co ważne, w opinii PIP i resortu pracy, konieczność zamknięcia zakładu pracy w celu przeciwdziałania COVID-19 jest przyczyną dotyczącą pracodawcy, mimo że jest to przyczyna niezawiniona przez pracodawcę (podobnie jak odcięcie prądu w mieście, w tym również w zakładzie pracy, co uniemożliwia pracę; powódź, która zalała zakład pracy itp.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta