Czeka nas wielkie przemieszczanie kadr
Będziemy potrzebowali firm i ludzi do zarządzania ryzykiem w kolejnych falach pandemii. Przecież sytuacja, w której jedne firmy produkują ad hoc materiały ochronne, inne dostarczają służbie zdrowia posiłki, a społeczeństwo organizuje zrzutki dla szpitali, nie jest rozwiązaniem na kilka lat - mówi Piotr Lewandowski, ekonomista, analityk rynku pracy.
Plus Minus: Słyszymy, że koronawirus zmieni nasze życie i rynek pracy nie tylko teraz wiosną, lecz także w dłuższej perspektywie. Skoro tak, to do nauki jakich przedmiotów rodzice powinni dziś najbardziej mobilizować dzieci?
Nie jestem coachem, więc nie udzielę takich życiowych rad. Obawiam się, że problemem większości rodziców jest teraz to, jak zrealizować minimum edukacyjne. Próbujemy w miarę możliwości pracować w czasie globalnego kryzysu, a część z nas musi się jeszcze zajmować edukacją dzieci. W rezultacie nastawiamy się głównie na to, jak zminimalizować negatywny wpływ kwarantanny na życie zawodowe, na rynek pracy, na zdrowie psychiczne społeczeństwa czy wreszcie perspektywy zawodowe naszych dzieci.
Jak pandemia może się na nich odbić?
Takie wyrwy w edukacji – a obecna sytuacja jest wyrwą, bo zajęć w szkole nie da się w pełni zastąpić zdalnym nauczaniem, zwłaszcza organizowanym ad hoc – mogą mieć trwały wpływ na późniejsze wybory edukacyjne i kariery zawodowe. Są badania, które pokazują negatywne konsekwencje długotrwałych przerw w edukacji wywołanych np. przez półroczne strajki. Roczniki, które nie miały wtedy zajęć, nie były potem w stanie nadrobić zaległości wobec uczniów z roczników, które takiej przerwy nie miały.
Jednak tę przerwę wyrównujemy lekcjami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta