Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudna wiara po Ravensbrück

11 kwietnia 2020 | Plus Minus | Małgorzata Piwowar
źródło: materiały prasowe

Autorki książki „Zostały mi słowa miłości. Maria Hiszpańska-Neumann: życie i twórczość" podzieliły się pracą. Maria Czarnecka zajęła się biografią artystki, Ewa Kiedio – analizą i interpretacją jej twórczości. Powstała opowieść, w której przeszłość i teraźniejszość płynnie się łączą, zgodnie z przekonaniem, że na to, co jest dziś, miało wpływ wczoraj.

Historia życia Marii Hiszpańskiej (1917–1980) jest w zasadniczej części rekonstruowana ze wspomnień i rozmów z jej dziećmi oraz innych bliskich, m.in. bratanicy, a także przygarniętej pod skrzydła rodziny przyjaciółki córki. Dzięki pamięci, emocjom i podróżom do ważnych dla bohaterki miejsc (m.in. byłego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück) powstał ciekawy, głęboki i wielowymiarowy portret psychologiczny nie tylko artystki, ale też córki, matki, żony, siostry.

Hiszpańska, ochrzczona jako Zofia Janina, posługiwała się imieniem Maria, jednak w czasach szkolnych pojawiła „Myszka" – i tak zostało. Każde swoje dzieło podpisywała rysunkiem myszki i inicjałami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11632

Wydanie: 11632

Zamów abonament