Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Olimpijka i poetka

11 kwietnia 2020 | Plus Minus | Kamil Kołsut
źródło: NAC

Halina Konopacka. Warszawiacy rymowali: „Kto najlepiej Polskę sławi? Jan Kiepura pyskiem, Konopacka dyskiem". W 1928 roku została pierwszą polską mistrzynią olimpijską.

Kiedy się obudziła, w parapet bębnił deszcz. Na niebie wisiały ołowiane chmury,  drzewa męczył wiatr. Wiedziała, że dysk w dłoni będzie mokry, koło pod stopami śliskie, a doping pojedynczych Polaków rozsianych w 20-tysięcznym tłumie nieśmiały.

Jechała do Amsterdamu w 1928 r. jako wielka nadzieja. Nikt nie pytał, na co ją stać, tylko wprost: czy wygra? Poprzednie igrzyska Polacy zakończyli bez choćby jednego zwycięstwa, a przecież dopiero co odrodzony naród potrzebował sukcesów. Olimpijczycy byli nie tyle sportowcami, ile wysłannikami głoszącymi światu, że po latach niebytu na mapie znów jest Rzeczpospolita.

Później opowie, że „była ogromnie podniecona". Wspomni widzów, którzy „wyglądali jak masa brzęczących, natrętnych os" i „dobiegające z trybun krzyki domagające się hymnu i sztandary". Przemilczy tylko, że podczas śniadania roztrzaskała talerz z jajecznicą o podłogę.

Kiedy dyskobolki zaczęły konkurs, słońce rozgoniło chmury. Konopacka w ciemnym berecie, spod którego wystawał pukiel kręconych włosów, rywalizację ustawiła już pierwszą próbą – 39,17 m, tylko centymetr od rekordu świata. Kolejny był już mistrzowski, rekordowy rzut (39,62 m). Dyski rywalek spadały 3–4 metry bliżej.

Grecki ideał piękna

To był pierwszy, ale nie ostatni sukces Polki w Amsterdamie. Niedługo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11632

Wydanie: 11632

Zamów abonament