Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można budować państwa co cztery lata od nowa

11 kwietnia 2020 | Plus Minus | Piotr Witwicki
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

Polacy wybierają z reguły strategie radzenia sobie prywatnie. Epidemia pokazuje, że nie ze wszystkim poradzimy sobie sami. Możesz sobie zbadać gardło w prywatnej przychodni, ale ona nie uchroni społeczeństwa przed koronawirusem. Potrzebujemy jednego i drugiego, a dziś płacimy na publiczną służbę zdrowia, która nic nam nie gwarantuje. Podobnie jest z systemem emerytalnym - mówi Łukasz Pawłowski, socjolog.

Plus Minus: Jak to jest napisać książkę, która z chwilą wydania traci aktualność?

Nie wiem. Jak taką napiszę, to ci powiem. Na razie nie mam takiej na koncie.

Napisałeś „Drugą falę prywatyzacji", a tu przyszedł Covid-19 i zmienił wszystko.

Zmienia wszystko? Tego jeszcze nie wiemy. Czasem wiele musi się zmienić, żeby wszystko zostało po staremu. Moja książka może być przyczynkiem do dyskusji, co zrobić, żeby nie zostało po staremu.

I co zrobić?

Zacznijmy od tego, że przez cztery lata wmawiano nam, iż pieniądze na wszystkie transfery gotówkowe to są nowe pieniądze, które pojawiły się dzięki temu, że można lepiej ściągać podatki.

Może mówiono tak, bo to prawda.

Mówiono, że kraj się lepiej rozwija, mafie VAT-owskie rozgoniono i mamy pieniądze na dodatkowe wydatki. A przecież te transfery gotówkowe były realizowane kosztem kogoś. Nie było tak, że pojawiły się zupełnie nowe pieniądze, rząd przelał je obywatelom i nikt na tym nie stracił. Straciły usługi publiczne. To teraz wyłazi szczególnie w przypadku ochrony zdrowia.

Za służbę zdrowia nikt poważnie się nie wziął po 1989 roku, a jak już się brał, to były z tego tylko dodatkowe problemy. W czasie rządów PiS-u nakłady na służbę zdrowia wzrosły.

I tak, i nie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11632

Wydanie: 11632

Zamów abonament