Ekologiczne dzieci Odyna
Półtora roku temu do polskich kin trafiła „Krew Boga" Bartosza Konopki, jedna z nielicznych prób wykorzystania słowiańskich wierzeń w rodzimej produkcji. Podobnych filmów nie ma zbyt wiele, zupełnie jakby polscy twórcy wstydzili się naszej dawnej kultury. W kraju, w którym tak wiele mówi się o historii i tradycji, wydaje się to dziwne. Zwłaszcza że Skandynawowie już dawno uczynili ze swoich wierzeń produkt ogólnoświatowy.
Thor jest dziś marvelowskim superbohaterem i jedną z najpopularniejszych postaci tego filmowego uniwersum. Loki czeka na własny serial, który w przyszłym roku zadebiutuje na platformie Disney+. Nieduże amerykańskie studia regularnie wypuszczają tandetne horrory o mieszkańcach Asgardu bądź dzielnych wikingach mierzących się z potworami. Sami Skandynawowie też „utylizują" swoje wierzenia. „Ragnarok", drugi norweski serial w historii Netfliksa, jest tego najlepszym przykładem. To historia miasteczka, w którym bogowie toczą wojnę z olbrzymami.
Owej wojny nie należy traktować dosłownie. To nie jest nowa wersja „The Avengers". Niewielka, za to malownicza Edda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta