Sto lat temu w Polsce: Wojna zamiast igrzysk
W roku 1920 rozpoczętych mistrzostw kraju w piłce nożnej nie dokończono, a reprezentacja Polski nie wzięła udziału w igrzyskach olimpijskich w Antwerpii.
W kwietniu 1920 roku PZPN ogłosił listę około 50 piłkarzy, wytypowanych do reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Antwerpii. Pochodzili z Krakowa, Lwowa, Warszawy, Łodzi, Poznania, Przemyśla i Stanisławowa. Ze Lwowa było 12, z Krakowa aż 29. Kadrę ustalono na podstawie meczów towarzyskich między klubami. Innego kryterium nie było.
Dopiero 25 kwietnia rozpoczęły się mecze o tytuł mistrza Polski. Jako pierwsi wyszli na boisko piłkarze Cracovii i żydowskiego klubu Jutrzenka Kraków. Pasy wygrały 8:0. Tak zaczynała się historia mistrzostw Polski, które w formie ligi toczą się od roku 1927.
W roku 1920 w pięciu okręgach do rozgrywek przystąpiło 19 klubów, z których większości już dziś nie ma.
Z okręgu poznańskiego: Warta Poznań, Unia Poznań, Posnania, Pogoń Poznań, Ostrovia Ostrów Wielkopolski; z krakowskiego: Cracovia, Wisła, Jutrzenka, Makkabi; lwowskiego: Pogoń Lwów, Czarni Lwów, Rewera Stanisławów, Polonia Przemyśl; warszawskiego: Polonia, Korona Warszawa:, łódzkiego: ŁKS, Klub Turystów, ŁTS-G i Szturm – wszystkie z Łodzi.
Rozegrano tylko 30 meczów z 58 zaplanowanych w okręgach: krakowskim, poznańskim i lwowskim. W łódzkim i warszawskim nie udało się zorganizować ani jednego. W lipcu z powodu wojny z bolszewikami rozgrywki zostały zawieszone i już ich nie dokończono. Nie można było przyznać tytułu mistrza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta