Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sto lat temu w Polsce: Wojna zamiast igrzysk

11 kwietnia 2020 | Plus Minus | Sefan Szczepłek
√Cracovia (przed meczem z Admirą w Wiedniu, w roku 1920) była pierwszym klubem, który rozegrał zwycięski mecz  o mistrzostwo Polski. 25 kwietnia 1920 roku pokonała Jutrzenkę Kraków
źródło: materiały prasowe
√Cracovia (przed meczem z Admirą w Wiedniu, w roku 1920) była pierwszym klubem, który rozegrał zwycięski mecz o mistrzostwo Polski. 25 kwietnia 1920 roku pokonała Jutrzenkę Kraków

W roku 1920 rozpoczętych mistrzostw kraju w piłce nożnej nie dokończono, a reprezentacja Polski nie wzięła udziału w igrzyskach olimpijskich w Antwerpii.

W kwietniu 1920 roku PZPN ogłosił listę około 50 piłkarzy, wytypowanych do reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Antwerpii. Pochodzili z Krakowa, Lwowa, Warszawy, Łodzi, Poznania, Przemyśla i Stanisławowa. Ze Lwowa było 12, z Krakowa aż 29. Kadrę ustalono na podstawie meczów towarzyskich między klubami. Innego kryterium nie było.

Dopiero 25 kwietnia rozpoczęły się mecze o tytuł mistrza Polski. Jako pierwsi wyszli na boisko piłkarze Cracovii i żydowskiego klubu Jutrzenka Kraków. Pasy wygrały 8:0. Tak zaczynała się historia mistrzostw Polski, które w formie ligi toczą się od roku 1927.

W roku 1920 w pięciu okręgach do rozgrywek przystąpiło 19 klubów, z których większości już dziś nie ma.

Z okręgu poznańskiego: Warta Poznań, Unia Poznań, Posnania, Pogoń Poznań, Ostrovia Ostrów Wielkopolski; z krakowskiego: Cracovia, Wisła, Jutrzenka, Makkabi; lwowskiego: Pogoń Lwów, Czarni Lwów, Rewera Stanisławów, Polonia Przemyśl; warszawskiego: Polonia, Korona Warszawa:, łódzkiego: ŁKS, Klub Turystów, ŁTS-G i Szturm – wszystkie z Łodzi.

Rozegrano tylko 30 meczów z 58 zaplanowanych w okręgach: krakowskim, poznańskim i lwowskim. W łódzkim i warszawskim nie udało się zorganizować ani jednego. W lipcu z powodu wojny z bolszewikami rozgrywki zostały zawieszone i już ich nie dokończono. Nie można było przyznać tytułu mistrza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11632

Wydanie: 11632

Zamów abonament