Odraczanie płatności podatków może być pomocą publiczną
Niezależnie od rozwiązań przewidzianych w tarczach antykryzysowych, już od dawna istnieje możliwość skorzystania z różnego rodzaju ulg w spłacie zobowiązań wobec fiskusa, które mogą poprawić płynność finansową firm.
W następstwie występującej w ostatnim czasie trudnej sytuacji gospodarczej wywołanej pandemią COVID-19 wiele podmiotów funkcjonujących na polskim rynku musiało zmierzyć się z licznymi ograniczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej, a cześć z nich z uwagi na wprowadzone obostrzenia zmuszona została do czasowego zaprzestania prowadzenia działalności (np. restauracje, sklepy odzieżowe, czy też salony fryzjerskie).
Z uwagi na zaistniałą sytuację przedsiębiorcy stanęli przed wieloma wyzwaniami, w tym koniecznością podjęcia odpowiednich działań, które pozwolą na przetrwanie obecnego spadku obrotów gospodarczych oraz zabezpieczenie rentowności działalności. W celu zapobieżenia negatywnym skutkom przestoju gospodarczego, wprowadzono pakiet ustaw stanowiących tzw. tarcze antykryzysowe, które dają wiele możliwości wsparcia dla przedsiębiorców. Zgodnie z opublikowanymi niedawno informacjami liczba złożonych wniosków o przyznanie różnych form wsparcia przekroczyła już 2,5 miliona.
Stare narzędzia
Niezależnie od tego, warto wskazać na narzędzia, dzięki którym możliwe jest zastosowanie różnego rodzaju ulg w spłacie zobowiązań podatkowych i tym samym poprawa płynności finansowej, a które już od lat funkcjonują m.in. w ordynacji podatkowej. Wśród nich są przepisy pozwalające na wnioskowanie o:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta