Realizacja projektu badawczego z podatkiem u źródła
Jeżeli zlecone niemieckiemu wykonawcy czynności związane z projektem badawczym prowadzą do wytworzenia prawa autorskiego, które ma zostać zbyte na rzecz polskiej spółki, to od wypłacanej mu należności z tego tytułu krajowy podmiot musi pobrać zryczałtowany podatek.
Tak wynika z wydanej 15 kwietnia 2020 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB1-2.4010.43. 2020.2.MS).
Z wnioskiem o interpretację wystąpiła polska spółka akcyjna prowadząca działalność w zakresie inżynierii otworów wiertniczych. Wnioskodawca zawarł umowę o realizację projektu badawczego z niemieckim wykonawcą. Celem projektu miało być zweryfikowanie możliwości zastosowania technologii posiadanej przez wykonawcę do prac wykonywanych przez spółkę za pomocą posiadanych przez nią urządzeń i ewentualne przełożenie wykorzystania technologii m.in. na redukcję emisji spalin. Prace miały objąć w szczególności opracowanie koncepcji, analizę kosztów i korzyści, studium wykonalności, dostarczenie i instalację sprzętu, udzielenie licencji na korzystanie z oprogramowania należącego do wykonawcy, zbieranie danych i ich ocenę. Po zakończeniu projektu wykonawca przeniesie na spółkę prawo własności do zainstalowanego sprzętu oraz majątkowe prawa autorskie do raportu końcowego powstałego w wyniku realizacji projektu.
Wnioskodawca zapytał czy usługi, które będą zrealizowane przez niemieckiego wykonawcę, mieszczą się w katalogu z art. 21 ust. 1 ustawy o CIT i w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta