Rozwiązanie umowy to niejedyne rozwiązanie
Maciej Gutowski Piotr Kardas Nowe uregulowania można było rozwinąć i zwiększyć poziom ochrony dłużnika bez konieczności paraliżowania praktyki przewłaszczenia na zabezpieczenie.
Szczególne regulacje dotyczące przeciwdziałania skutkom epidemii Covid-19 co rusz służą do wprowadzenia stałych zmian w systemie prawa. Przykładem jest dodany do kodeksu cywilnego w ramach tarczy 3.0 przepis art. 387[1 ] k.c., przewidujący sankcję nieważności umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie nieruchomości służącej do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Uzasadniając wprowadzenie powyższego rozwiązania, odwołano się do potrzeby zabezpieczenia przed nadużyciami związanymi z umowami mającymi za przedmiot nieruchomości mieszkaniowe. Choć regulację ograniczono do tej kategorii umów, to zarazem bardzo szeroko określono przesłanki zastosowania sankcji nieważności.
Trzy przesłanki
Z nieważnością umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie nieruchomości mieszkaniowej mieć będziemy do czynienia, gdy służy ona do zabezpieczenia roszczeń niezwiązanych bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową właściciela, w razie zaistnienia jednej z trzech alternatywnych przesłanek:
1) gdy wartość przenoszonej nieruchomości przewyższa o 24 proc. wysokość zabezpieczanej wierzytelności (maksymalne odsetki za opóźnienie w skali 24...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta