Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawsze są jakieś pilne sprawy

02 czerwca 2020 | Rzecz o prawie | Marcin Mrowicki

Wciąż nie ma rozstrzygnięć przeciwko Polsce. Czekamy.

Izolacja pod znakiem telepracy, brak komunikacji i spowolnienie spraw pilnych... A jednak było kilka interesujących orzeczeń.

Operacje policji i stwierdzone naruszenia

Trybunał przyglądał się pracy policji francuskiej i gruzińskiej. Trudno powiedzieć, która wypadła gorzej. Sprawa Castellani p. Francji (skarga nr 43207/16) dotyczyła skargi mężczyzny-ofiary przemocy w czasie zatrzymania w domu przez GIPN (wyspecjalizowana uzbrojona komórka policji), w obecności żony i córki. Niepokój Trybunału wzbudził fakt, że operacja policji nie została zaplanowana ani przeprowadzona przy użyciu jedynie środków niezbędnych do zatrzymania podejrzanego. Zwrócił uwagę na to, że skarżący nie stawiał oporu, a działania wielu funkcjonariuszy były szczególnie brutalne. Zastosowane środki nie były konieczne do zatrzymania skarżącego, a siła fizyczna nie była proporcjonalna do jego zachowania. Dlatego Trybunał stwierdził naruszenie art. 3 konwencji.

W Gruzji natomiast doszło do zamieszek w zakładzie karnym (Kukhalashvili i Inni p. Gruzji, skarga nr 8938/07). Trybunał stwierdził naruszenie art. 2 (prawo do życia) konwencji zarówno proceduralne, jak i materialne. Policja miała stłumić zamieszki w zakładzie karnym. Zginęli jednak osadzeni – osoby bliskie skarżących. Trybunał wypunktował wiele błędów popełnionych w śledztwie dotyczącym okoliczności stłumienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11674

Wydanie: 11674

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament